,

Ant rugsėjo slenksčio:: CREATurE 2017 pristato dalyvius

2017 metai Kaunui dar įtemptesni, nei paprastai: miestas grūmėsi ir laimėjo teisę būti Europos Kultūros Sostine 2022 metais, tad čia laukiama kultūros operatorių pagyvėjimo ir pagausėjimo. Laukiama neveltui – jau randasi ir pirmieji po Kauno Kultūros Sostinės skėčiu esantys renginiai, kurių daugelis tęsis ar vystysis ateinančius penkerius metus. Šis titulas, o tiksliau su juo susijusios investicijos miesto kultūrinei infrastruktūrai ir menui skatinti, skatina mus viltis, kad tai bus investicijos į ilgalaikę ir tvarią kultūros ir meno tradiciją.

Suprantama, kad visi šie virsmai ir vyksmai mums, t.y. CREATurE, sukėlė daug ir ne visuomet vienareikšmiškų minčių apie identitetą ir kismą, tačiau, kita vertus, mes propaguojame mintį, kad būtent jis – kismas – yra vienintelis nekintamas dalykas šioje visatoje.

Kismas ir iššūkis – šie dalykai iš dalies įkvėpė šių metų festivalio CREATurE Live Art kryptį. Kokiomis prieigomis ar formomis performanso mene dirbama su didžiaisiais iššūkiais, kuriuos patiria žmogus – žeminančia priespauda, cinišku kultūros ir meno naikinimu, pagrindinių laisvių – judėjimo, kalbos, minties – atėmimu? Kokių strategijų imamasi, kai viskas ima ir apsiverčia darkart, ir susiduriama su nauja politine santvarka, naujais išbandymais, kurių didžiausias – išbandymas laisve?

Visi šie ir panašūs klausimai sukasi ir mūsų, ir daugelio kitų menininkų, kuriuos pasikvietėme iš Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos, Lenkijos ir, žinoma, Lietuvos, galvose. Taigi veikiausiai galėtume teigti, kad šiųmetis CREATurE Live Art yra apie politiką, apie kūną kaip politikos, rezistencijos ir mintijimo įrankį, apie performansą kaip politinį veiksmą, prilygstantį laisvai kalbai.

Su džiaugsmu pristatome patvirtintą menininkų, dalyvausiančių šiųmetiniame festivalyje, sąrašą (daugiau apie kiekvieną jų rasite mūsų Menininkų skiltyje)::

Andrey Kuzkin (Rusija)
Ani Zur (Ukraina)
Arti Grabowski (Lenkija)
Irina Lavrinovič & Asher Lev (Lietuva / Izraelis)
Janusz Bałdyga (Lenkija)
Maria Kulikovska (Ukraina)
Marta Bosowska (Lenkija)
Mikhail Gulin (Baltarusija)
Olga Kroytor (Rusija)
Ramūnas Jaras (Lietuva)
Waldemar Tatarczuk (Lenkija)
Wolodymyr Topyi (Ukraina)

Festivalio renginių programa bus skelbiama netrukus.

,

Winter CREATurE: bendradarbiavimo strategijos performanso mene

Į Kauno galerijų erdves trečią kartą sugrįžta Winter CREATurE – performanso ir gyvo meno festivalis. Gruodžio 3 dieną galerijoje „Meno parkas“ įvyksiantis renginys atveria performanso meno dirbtuvių, kurios įvyko pagrindinio CREATurE festivalio rugsėjo mėnesį metu, proceso rezultatus.

Dirbtuvėms vadovavo performanso edukatoriai ir menininkai iš Šiaurės Airijos – Alastair Maclennan ir Sandra Johnston. A. Maclennanas yra Belfasto Ulsterio universiteto Profesorius emeritas, vienas svarbiausių performanso praktikų ir edukatorių Jungtinėje Karalystėje, aštuntajame dešimtmetyje išgarsėjęs savo ilgos trukmės (144 valandų) performansais. S.Johnston yra performanso menininkė ir edukatorė, kadaise pati buvusi A. Maclennano studentė, pastaraisiais metais dėsto Northumbria universitete.

Intensyvių performanso kūrybinių dirbtuvių vadovai dalyves pakvietė išbandyti bendradarbiavimo strategijas dalijantis viena erdve ir duetuose, ugdant pastabumą, budrumą, dialogą tarp „aš“ ir „kito/-ų“.

Dirbtuvėse dalyvavo ir Lietuvos performanso meno praktikės, ir iš kitų sferų – teatro, šokio – į performansą priartėjusios meno studentės ir jaunos menininkės. Pakviestos dalyvauti žieminiame CREATurE renginyje, dirbtuvių dalyvės susitelkė į duetus, pritraukdamos ir dirbtuvėse nedalyvavusių kūrėjų.

Duetai imsis laisvės kaip prigimtinės žmogaus būsenos, virtualios realybės ir išlikimo, „čia ir dabar“ patirties, kūno kaip fizinio, politinio, socialinio, biocheminio junginio, moters kūno ir moters seksualumo legitimumo temų, pasitelks tiek įprastas priemones, tiek naujas, perkeldamos kolaboracijas į virtualią erdvę. Renginyje performansus atliks Inga Sanakojevaitė ir Justė Buslavičiūtė, Justyna Samborska ir Greta Bernotaitė, Milda Vyšniauskaitė ir Ieva Savickaitė, Ieva Ripinskytė ir Juanas Madera, Židrija Janušaitė, Vaida Tamoševičiūtė. Kolaboracijos iš duetų virs bendru visų dalyvių performansu.

Savaitę iki renginio, viešiausioje iš viešųjų Kauno miesto erdvių – Laisvės alėjoje – bus eksponuojama performanso fotografijos paroda. Stenduose, kuriuose įprasčiau matyti reklamas ar kitą informaciją, atsidurs festivalio CREATurE Live Art 2016 metu atliktų performansų nuotraukos. Šios nuotraukos yra performanso fotografijos dirbtuvių, kurių įgyvendinimą rėmė ir Kauno fotomenininkų sąjunga, rezultatas ir festivalio dokumentacija. Dirbtuvėms, kurios prasidėjo dieną prieš festivalį ir truko visą jo laiką, vadovavo Jungtinės Karalystės fotomenininkas, fotoperformeriu prisistatantis Manuel Vason. Aktualaus performanso darbus pastaruosius dešimtį metų dokumentuojantis ir su svarbiausiais šiuolaikiniais performanso menininkais bendradarbiaujantis menininkas su dirbtuvių dalyviais dalinosi savo darbo metodais ir etinės fotografijos principais.

Visos CREATurE veiklos įgyvendinamos su Lietuvos kultūros tarybos ir Kauno savivaldybės parama.

Winter CREATurE pradžia 16 val., renginys vyks galerijoje Meno parkas, Rotušės a. 27, Kaunas. Performanso fotografijos nuotraukos Laisvės alėjoje eksponuojamos nuo lapkričio 28 iki gruodžio 4 dienos.

Penktasis „CREATurE Live Art“ festivalis prasideda rytoj

Atviri įvairaus amžiaus ir interesų publikai performanso meno festivalio renginiai prasideda penktadienį, rugsėjo 16 d. 18 valandą. Per šį vakarą pasirodys Alastair Maclennan ir Sandra Johnston, Švedijos menininkų pora Joakim Stampe ir Chuyia Chia ir britų menininkai Weeks & Whitford. Pastarųjų menininkų performansas bus skirtas tik suaugusiems.

Šeštadienio renginiai prasidės sponanišku Chuyia Chia ir Joakim Stampe pasirodymu prie fontano Laisvės alėjos centre 15 valandą ir tęsis galerijoje „POST“ nuo 17 iki 23 valandos. Performansus atliks Austrijos menininkės Jasmin Schaitl ir JAV menininko Williamo „Bilwa“ Costa duetas, suomių menininkai Kainulainen & Latva, prancūzių menininkių duetas „RED BIND“, kanadietės Hélène Lefebvre ir lietuvės Ingos Galinytės duetas. Industrinės muzikos pasirodymu vakarą pabaigs estų Industrial Devolution – menininko ir mašinos duetas.

Sekmadienį „CREATurE Live Art“ persikels į viešąją erdvę, prie Laisvės alėjos fontano, kur nuo 16 valandos performansą atliks Weeks & Whitford, o nuo 17 valandos – „RED BIND“, pasitelkusios lietuvių muzikantų kolektyvą.

Visi festivalio renginiai nemokami.