,

Ant rugsėjo slenksčio:: CREATurE 2017 pristato dalyvius

photo by daina pupkevičiūtė, 2017

2017 metai Kaunui dar įtemptesni, nei paprastai: miestas grūmėsi ir laimėjo teisę būti Europos Kultūros Sostine 2022 metais, tad čia laukiama kultūros operatorių pagyvėjimo ir pagausėjimo. Laukiama neveltui – jau randasi ir pirmieji po Kauno Kultūros Sostinės skėčiu esantys renginiai, kurių daugelis tęsis ar vystysis ateinančius penkerius metus. Šis titulas, o tiksliau su juo susijusios investicijos miesto kultūrinei infrastruktūrai ir menui skatinti, skatina mus viltis, kad tai bus investicijos į ilgalaikę ir tvarią kultūros ir meno tradiciją.

Suprantama, kad visi šie virsmai ir vyksmai mums, t.y. CREATurE, sukėlė daug ir ne visuomet vienareikšmiškų minčių apie identitetą ir kismą, tačiau, kita vertus, mes propaguojame mintį, kad būtent jis – kismas – yra vienintelis nekintamas dalykas šioje visatoje.

Kismas ir iššūkis – šie dalykai iš dalies įkvėpė šių metų festivalio CREATurE Live Art kryptį. Kokiomis prieigomis ar formomis performanso mene dirbama su didžiaisiais iššūkiais, kuriuos patiria žmogus – žeminančia priespauda, cinišku kultūros ir meno naikinimu, pagrindinių laisvių – judėjimo, kalbos, minties – atėmimu? Kokių strategijų imamasi, kai viskas ima ir apsiverčia darkart, ir susiduriama su nauja politine santvarka, naujais išbandymais, kurių didžiausias – išbandymas laisve?

Visi šie ir panašūs klausimai sukasi ir mūsų, ir daugelio kitų menininkų, kuriuos pasikvietėme iš Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos, Lenkijos ir, žinoma, Lietuvos, galvose. Taigi veikiausiai galėtume teigti, kad šiųmetis CREATurE Live Art yra apie politiką, apie kūną kaip politikos, rezistencijos ir mintijimo įrankį, apie performansą kaip politinį veiksmą, prilygstantį laisvai kalbai.

Su džiaugsmu pristatome patvirtintą menininkų, dalyvausiančių šiųmetiniame festivalyje, sąrašą (daugiau apie kiekvieną jų rasite mūsų Menininkų skiltyje)::

Andrey Kuzkin (Rusija)
Ani Zur (Ukraina)
Arti Grabowski (Lenkija)
Irina Lavrinovič & Asher Lev (Lietuva / Izraelis)
Janusz Bałdyga (Lenkija)
Maria Kulikovska (Ukraina)
Marta Bosowska (Lenkija)
Mikhail Gulin (Baltarusija)
Olga Kroytor (Rusija)
Ramūnas Jaras (Lietuva)
Waldemar Tatarczuk (Lenkija)
Wolodymyr Topyi (Ukraina)

Festivalio renginių programa bus skelbiama netrukus.